banner2

mspdk logo

 

 

Tisztelt Tagjaink!
A járványügyi intézkedések sajnos a mi munkánkat is lassítják, de a szabályzat aktualizálása folyamatban van.

 

A Magyarországi Schnauzer–Pinscher–Dobermann Klub

TENYÉSZTÉSI SZABÁLYZATA

 

MAGYARORSZÁGI SCHNAUZER PINSCHER DOBERMANN KLUB

mint, az alább felsorolt ebfajták  tenyésztő szervezete

TENYÉSZTÉSI SZABÁLYZATA

 

amely, vonatkozik a MSPDK által, gondozott fajtákra: só-bors és fekete óriás schnauzer, só-bors és fekete közép schnauzer, só-bors, fekete, fekete-ezüst és fehér törpe schnauzer, affen pinscher, törpe német pinscher, német pinscher fajtákra.
Az FCI sztenderdeket a honlap tartalmazza.


1. A Tenyésztési Szabályzat, az MSPDK fajtáinak tervszerű, fajtatiszta tenyésztését, fajta jellegzetességeik, küllemük, karakterük, viselkedésük, munkaképességük és egészségük megőrzését, egyben a felsorolt fajták nemesítési céljait szolgálja.


2. A Tenyésztési Szabályzat, - kiterjed Magyarország területén, a fentebb felsorolt fajták tenyésztőire és az általuk Magyarországon tenyészteni óhajtott egyedekre. Mindazonáltal kijelentjük, hogy a Klub vezetése nem kívánja a tenyésztést túlszabályozni, Fontosnak tartja az objektív tenyésztői felelősség, valamint a jó gazda gondosságának fogalmát és vitás esetekben való érvényesíthetőségét.


3. Tenyésztési definíciók, rendelkezések.
A tenyésztő, az a személy, akinek tulajdonában (mint tulajdonos, vagy mint bérlő) az ellés időpontjában van a tenyész szuka és nemzetközileg védett (FCI) kennel név birtokosa.
Tenyész engedélyezési vizsga, továbbiakban tenyész szemle, aminek lebonyolítási szabályzatát az 1. számú melléklet tartalmazza.
Minden más definíciót, ami a tenyésztéssel és eb törzskönyvezéssel áll összefüggésben, a MEOESz Törzskönyvezési Szabályzata és egyéb szabályzatai tartalmazzák.


4. Az MSPDK által gondozott fajták esetében nagyon ritkák a kinológia területén közismert multifaktoriális kóreredetű betegségek, amelyek poligénes öröklődésűek és kialakulásukban a környezeti faktorok is jelentős szerepet játszanak. A fentiek miatt az MSPDK nem óhajt eltúlzott súlyt helyezni a poligénesen öröklődő betegségek szűrésére.
A klub, a tenyésztésbe vétel előfeltételeként, a tenyésztői felelősség minimalizálása érdekében egyféle egészségügyi szűrés kötelezettségét vezeti be. A törpe a fajták esetében a PRA szűrést, az óriás és közép méretű (standard) fajták esetében a csípőízületi diszplázia szűrést, írjuk elő.
Megjegyzés: A MEOESZ törzskönyvezési szabályzatának 3.§(4) alapján az eb szűrővizsgálatainak eredményeiről (a kötelező PRA és HD valamint a nem kötelezően, ám tenyésztői felelősségtudatból adódóan elvégzett egészségügyi szűrések adatairól) az MSPDK Tenyésztésvezetője igazolást állít ki, hogy a törzskönyvben, illetve az annak alapján kiállított származási lapon feltüntethetők legyenek.


5. Tenyészállat tartása, bérlése, illetve bérbe adásával kapcsolatos szabályok.
Tenyészállatot bérelhet a tenyésztő másik tenyésztőtől, vagy olyan szuka és kan tulajdonostól, aki nem kíván tenyésztést folytatni. A bérlésről, illetve a bérbe adásról minden esetben írásos és két tanú által aláírt megállapodást kell készíteni, amelynek tartalmazni kell a bérlő és a bérbe adó, valamint a tenyészállat azonosítására alkalmas adatait, a bérbe adás időtartamát. Ezek a következők: bérbeadó és bérbevevő neve, leánykori neve, anyja neve, születési helye és ideje, személyigazolvány száma, állandó

lakhelye. A két tanú neve, személyigazolvány száma, lakhelye. A kutya fajtája, teljes neve, születési ideje, chipszáma és törzskönyvi száma. Abban az esetben, ha a bérbe adás a fedeztetés után történik, a megállapodásban megnyugtatóan rendelkezni kell, hogy a fedeztetési díjat a bérlő, vagy a bérbe adó milyen módon rendezte, vagy fogja rendezni a fedező kan tulajdonosa felé. Továbbá azt, hogy milyen kötelezettségek és jogosultságok terhelik a feleket abban az esetben, ha a fedeztetés sikertelen volt, illetve abból életképes kölyök nem született. A bérbe adási szerződést minden esetben eredeti példányban csatolni kell az alom bejelentő mellékleteként, azt az alombejelentővel együtt meg kell őrizni.


6. A tenyésztésbe vétel feltételeit a következők szerint határozzuk meg.
Tenyésztést folytatni csak olyan tenyész egyeddel lehet, amely az FCI által elismert, legalább 3 generációs származási lappal rendelkezik, mikro chip-pel ellátott, azonosítható, amely teljesítette a 4. pontban előírt feltételeket. A tenyésztésbe vétel előtt minden egyedet tenyész szemlén kell bemutatni. Tenyész egyeddé az a kutya emelhető, amely legalább két kiállításon, fiatal vagy felnőtt osztályok valamelyikében kitűnő minősítést ért el – továbbá egy sikeres tenyész szemle eredményt kapott. A két kiállítás egyike, amin az egyed tenyészthetőség érdekében bemutatandó MEOESz országos CAC, MEOESz FCI CACIB kiállítás. A másik kiállítás a klub által rendezett bármilyen évközi klub kiállítás.
Megjegyzés: A tenyésztésbe vételnek nincs felső korhatára.


7. Értékelés
A sikeres tenyész szemle eredmény a „Tenyésztésre javasolt” vagy „Tenyészthető” minősítés. Tenyész szemlén bemutatható és minősíthető, minden 12 hónapos kort betöltött egyed.
7.1 A „Tenyésztésre javasolt” minősítésű egyedek (mindkét szülő) utódai, prémium származási lapot kaphatnak, ha a 4. és 6. pont feltételei teljesülnek.
Megjegyzés: Abban az esetben, ha a szülők egyike nem teljesíti a prémium származási lap feltételeit, az utódok standard származási lapra jogosultak.
7.2 A „Tenyészthető” minősítésű egyedek utódai, standard származási lapot kaphatnak, ha a 6. pont feltételei teljesülnek.
Megjegyzés: Abban az esetben, ha a szülők egyike nem teljesíti a standard származási lap feltételeit, az utódok regisztrációs lapra jogosultak.
7.3 A „Nem tenyészthető” minősítés tenyésztésből való kizárásként értékelendő.
7.4 A MEOESZ Tenyésztési szabályzatának 7.§ (1) c) alapján azon almok, amelyek szülei
a tenyészthetőség feltételeinek nem felelnek meg, egy regisztrálási igazolást kapnak, feltéve, hogy mindkét szülőállat FCI által elismert törzskönyvbe van felvéve. Az előírásoknak nem megfelelő párosításból származó almok legkorábban egy év múlva a törzskönyvbe felvétethetnek, és rendes származási lapot kaphatnak a MEOESZ Tenyésztési szabályzatának 4.§ és 7.§(3) és 8.§ 6) szerint.
7.5 A MEOESZ Tenyésztési szabályzatának 7.§ (1) a)-b) alapján ismeretlen felmenők, illetve tenyésztésből kizárt – részben vagy egészben – szülőpár utódai regisztrációs lapot kaphatnak, mely az egyed teljes élettartamára szól.Ennek alapján semmilyen körülmények között származási lap nem váltható ki a későbbiekben és a 8.§ 4) bekezdés értelmében utódaik nem jegyezhetők be a törzskönyvbe.

7.6 A MEOESZ Törzskönyvezési Szabályzata 7.§, (3) szabályozza, hogy a 7.§, (1) c pont szerinti egyed törzskönyvéről származási lap kiállítására van lehetőség (ha előzetesen rendelkezik regisztrációs lappal) abban az esetben, ha az egyed maga utólag, - a konfirmációs eljárás fajtagondozó szervezet által meghatározott feltételeit teljesítette.
A Tenyész szemle szabályzatot az 1. számú melléklet tartalmazza, a bírálati lap minta az 2. számú mellékletben látható.


8. Konfirmációs eljárás
A klub által lefolytatott konfirmációs eljárást, a klub által rendezett tenyész szemlén kell lebonyolítani. Ennek kétféle célja lehet. A konfirmációs eljárásra előzetesen írásban kell jelentkezni. Díjazása megegyezik a tenyész szemle díjazásával. A konfirmációs eljárás alkalmával MEOESZ FCI küllembíró bírálhat, és csak ilyen bíró adhat minősítést.
8.1 A konfirmáció regisztrációs lapért akkor sikeres, ha a felvezetett és bemutatott egyed megfelel a fajtasztenderdben szereplő feltételeknek, rendelkezik az adott fajtára jellemző küllemi és természetbeli tulajdonságokkal. Vonatkozó iránymutatás az 1 sz. mellékletben szereplő Tenyész szemle szabályzat 6. pontjában található.
A sikeres konfirmáció akkor jogérvényes, ha a bíró kiadja az bemutatott egyed számára az alábbi minősítést: „Fajtaleírásnak megfelel, regisztrációs lap kiadható.”
8.2 A konfirmáció standard származási lapért akkor sikeres, ha az egyed teljesíti az 1. sz mellékletben szereplő Tenyész szemle szabályzat, 6. pontjában foglaltakat, és rendelkezik a jelen szabályzat 6. pontban írt egészségügyi szűréssel. A sikeres konfirmációs eljárás akkor jogérvényes, ha a bíró kiadja az bemutatott egyed számára az alábbi minősítést: „Fajtaleírásnak megfelel, standard származási lap kiadható.”

 

9. A tenyész szemle és a konfirmációs eljárás eredményességét és minősítését jogérvényesen, a tenyész szemlén bíráló FCI küllembíró aláírása hitelesíti.


10. Abban az esetben, ha import a szuka, a tenyésztésbe vétel előtt, de legkésőbb az alom bejelentő leadásáig, a származási ország egyesülete által, a tenyésztő nevére kiállított hivatalos pedigree-t Magyarországon honosíttatni kell. Amennyiben a tenyésztő külföldi tenyész állatot bérel, a bérbe adási szerződést magyar nyelven is el kell készíteni, melynek meg kell felelnie az 5. pontban leírt követelményeknek. Amennyiben a külföldi tenyész állat kapcsán bármilyen idegen nyelvi probléma merül fel, a tenyésztő köteles a saját költségén minden szükséges dokumentumról hivatalos fordítást benyújtani. Amennyiben a tenyész állat külföldi tulajdonban van, a tenyésztésbe vétel feltételeit a tulajdonos országában hatályos tenyésztési feltételek határozzák meg. A külföldi tulajdonú, vagy külföldről behozott tenyészállat esetében minden minősítést és kiállítási eredményt, hitelt érdemlően igazolni kell.


11. A tenyésztésbe vételnél a fedeztetés dátuma az irányadó, ennek megfelelően az alsó korhatár az óriás és standard (közép) fajtáknál 14 hónap +1 nap, a törpe fajtáknál 12 hónap +1 nap.


12. A tenyésztésbe vétel gyakorisága: Tenyész szukát két naptári évben csak háromszor lehet tenyésztésbe venni. A megszületett kölyköket, a születéstől számított 4 hónapon belül kell törzskönyvezni.


13. A tenyésztés módja.
Teljes testvérek, vagy szülő, kölyök párosítása esetén a párosítást megelőzően a klub elnökségének engedélyét kell megszerezni. Ilyen engedélyt első sorban nagy tapasztalatú és eredményes tenyésztők is, csak indokolt esetben kaphatnak.
Ennél kisebb mérvű rokon tenyésztés megengedett.


14. A standardban rögzített különböző színű egyedek keresztezését a klub elnökségének előzetes engedélyéhez köti. Ennek tervét és részletes indoklását, a tenyésztő előzetesen, a fedeztetést megelőzően kell kérelmeznie az elnökségnél. Ilyen engedélyt csak különlegesen indokolt esetben lehet kiadni. A színkeresztezésre kiadott engedély nyomán született egyedek, MEOESz, FCI, - standard származási lappal ruházhatók fel.


Melléklet:
Tenyészszemle szabályzat


Záradék:
A törzskönyvezés kezdeményezése során a MEOESz által rendszeresített nyomtatványok használhatók.

 

Hatályba léptető nyilatkozat: Az MSPDK vezetése, 12/2016. számú határozatával hatályba lépteti a jelen szabályzatot.
Az új szabályzat érvényes 2016. szeptember 18-tól.

 

A vezetőség nevében:
Pettkó Csaba elnök PH.

 

 

 

MELLÉKLET 

Tenyészszemle szabályzat


1. Általános szabályozások
A bemutatott kutyának legalább egyszer a MEOESZ vagy az MSPDK által rendezett kiállításon, felnőtt osztályok egyikében MEOESz FCI által elismert szakbírótól származó „kitűnő” minősítéssel kell rendelkeznie.
2. Tenyész vizsgák rendezése
Az MSPDK minden évben legalább 4 alkalommal Tenyész engedélyezési vizsgát rendez, amelyre MEOESz FCI szakbírókat hív meg.
A tenyész szemlén kutyának a következő dokumentumokkal kell rendelkeznie:
A) származási lap
B) előírt kiállítási eredményet igazoló dokumentumok (opcionális)
C) az előírt szűrésekről szóló állatorvosi igazolások (opcionális)
A „B” és „C” pont iratai, tenyésztésbe vételt megelőzően, de legkésőbb a törzskönyvezés beadásakor pótolhatók. A pótlás elmaradása esetében a törzskönyvezési eljárásban csak regisztrációs lapra jogosultak a megszületett alom egyedei.
3. Eredményes tenyész vizsga érvényességi ideje
3.1. A sikeres tenyész vizsga a kutya egész életén át érvényes.
4. Sikertelen tenyész vizsga
Sikertelen tenyész vizsgák csak 2 alkalommal ismételhetők meg. A szakbíró ítélete megtámadhatatlan.
5. Tenyész szemle lebonyolítása
A tenyész engedélyezési vizsgán csak MEOESz, FCI szakbíró bírálhat. A vizsgázók listáját a szervezők adják közre. A tenyész szemlén, a bírálat megkezdése előtt, a felvezetett egyedet, chip leolvasóval azonosítani kell.
6. Az elbírálás kritériumai
6.1. Az összbenyomás megítélése
Egészség, fejlettség és csontozat, izomzat, szőrtakaró, szőrszín, testfelépítésre állásban, bírálat lépésben és ügetésben. A marmagasság mérése. Egyedileg bírálandó a fejforma, stop, orr, ajkak és fang, szemszín, fogazat, nyakvonal, mar, hát, az ágyéki rész, a far, a mellkas, a nemi szervek, a vállak, - a mellső végtagok - állás és szögellés tekintetében - far és hátulsó végtagok - beleértve azok szögellését is - farok tűzése és hordása, szín és szőrminőség, a test tömeg megállapítása.
6.2. Pórázon vezethetőség
Pórázon vezetve, lépésben, lassú futásban, közben a kutya a vezető bal oldalán kell, haladjon. Háromszöget leírva, egyenes vonalban 20-30 lépést kell megtenni úgy, hogy oda- visszamozogva, hogy a mellső és hátulsó végtag vezetés, jól megítélhető lehessen hátulról, oldalról és elölről. A gyakorlat után a kutya az alapállást veszi fel, a kutyavezető bal oldalán ül vagy áll. A póráznak az egész gyakorlat során, lazán kell lógnia.
6.3. Idegrendszer és kiegyensúlyozottság megítélése
Személlyel szembeni viselkedés
A bíró gyalogosként a kutya és vezetője felé megy, és megkerüli azokat. Aztán a kutyavezető megy kutyájával a bíró felé, majd odaérkezve a kutyavezető kezet nyújt a bírónak és megmutatja a kutya fogazatát. A gyakorlat egész ideje alatt, a kutyának nyugodtnak, elfogulatlannak és félelem nélkülinek kell mutatkoznia.
Csoporttal szemben történő viselkedés
A gyakorlat úgy értelmezett, hogy 2-3 személy egy mozgó csoportot képez. A pórázon vezetett kutyát két alkalommal keresztül kell vinni a csoportot. Nem természetes mozgásformák a csoportot képezők részéről nem megengedettek. A gyakorlat során a kutyának elfogulatlanul és természetesen, semmi esetre sem szabad félősen viselkednie.
7. Díjazás
A tenyész szemle díjait a Klub vezetősége határozza meg.
8. Nyilvánosságra hozatal
A tenyész vizsgán eredményesen szerepelt kutyák adatai a Klub hivatalos honlapjának legközelebb kiadásra kerülő frissítésekor kerülhetnek nyilvánosságra.

 

Adatkezelés (GDPR)

Magyarországi Schnauzer Pinscher
Dobermann Klub - 
civil szervezet

Székhely: 1151 Budapest, Sín u.29/a.
Nyilvántartási szám: 01-02-0008900
Adószám: 18337732-1-42
Képviselő: Pettkó Csaba
Telefonszám: 06 30 407 1952
E-mail: mspdk.hpsk@gmail.com
Honlap: www.mspdk.hu

 

 butt tovabb

Impresszum

Magyarországi Schnauzer Pinscher
Dobermann Klub - 
civil szervezet


WEBOLDAL TULAJDONOSA  
 

Név: MSPDK
Telefonszám: 06 30 407 1952

E-mail: mspdk.hpsk@gmail.com
Honlap: www.mspdk.hu

 

  

 

 butt tovabb

Jogi nyilatkozat

A jelen honlapon elérhető adatok, információk felhasználása a felhasználó felelősségére történik. A honlap letöltésével, megtekintésével a látogató elfogadja az alábbi feltételeket, a jelen jognyilatkozatban foglalt felelősség-kizárásokat és felelősség-korlátozásokat. (...) Ezen az oldalon elérhető anyagokat és információkat a Magyarországi Schnauzer Pinscher ...

 

butt tovabb

Kapcsolat

Magyarországi Schnauzer Pinscher
Dobermann Klub

 
Levelezési cím:
1151, Budapest Sín utca 29/a

Tel: +36-30-407-19-52

E-mail: mspdk.hpsk@gmail.com

Weboldal: http://mspdk.hu

  

 

  

butt tovabb